Doğum Öncesi Ebeveyn Kursları

Doğumdan sonrası süreç anne ve baba adaylarının hayatlarındaki yeni bir dönemdir. Özellikle ilk kez anne ve baba olacaklar için bu süreç daha da önemlidir. Doğacak çocuğun bakımı, eğitimi gibi konularda bilgi sahibi olmak gereklidir. Bunu sağlamak için kitaplardan yararlanılabileceği gibi doğum öncesi kurslarına da katılınabilir.

İlk kez anne olacak bayanların özellikle bu konularda bilgi sahibi olması gereklidir. Çünkü hayatlarında ilk kez yaşayacakları bir deneyimdir hamilelik. Hamileliği bilinçli ve ne olup olmayacağını bilerek geçirmek anne ve bebek sağlığı açısından da faydalı olacaktır. Anne adayı, vücudunda oluşacak fiziksel ve ruhsal değişimleri önceden bilmeli ve bunu bilinçli bir şekilde kabullenmelidir. Bu da ancak eğitim ve bilgiyle sağlanabilir. Çoğu insanın terapi araştırmaları göz önünde bulundurulduğunda strese anne karnında maruz kalmaya başladıkları bulunmuştur. Bundan ötürü annenin huzurlu olması, karnında taşıdığı bebeğin de huzurlu ve sağlıklı olması anlamına gelir.

Anne adayları bunun için doğum öncesi kurslarına katılmalıdırlar. Daha önce anne olmuş bayanlarla fikir alışverişinde bulunmak ve uzman denetiminde eğitime tabi olmak açısından, bu kurslar önemlidir. Bu eğitimler çocuk bakımı, anne bakımı gibi başlıklardadır ve fiziksel ve ruhsal anlamda anneye ve bebeğe büyük yarar sağlamaktadır.

Hiç yorum yok: