Egzersiz Doğumu Kolaylaştırır mı?

Gebelik döneminde kadın vücudunda ki baskılar artar. Sırt ve bel kemiğinde hissedilen yük gebe kadının bel ve sırt ağrıları çekmesine neden olur. Özellikle kemiklere binen yük, kemik yapısı zayıf olan kadınlarda çatlaklara yol açabiliyor. Anne adayı bebeğini taşımakta, yürümekte hatta nefes almakta bile zorlanabilir.

Gebelik te sadece iskelet ve kas sistemi değil, vücudun derisi de etkilenir. Cilt, normalden daha fazla gerildiği için deride çatlaklar oluşur. Bütün bu sebeplerin yanında aynı zamanda hareketsizlik den kaynaklanan fazla kilolar da doğumu zorlaştırır.

Gebelikte egzersiz yapmak doğumu büyük oranda kolaylaştırır. Egzersiz deriye elastikiyet kazandırır ve oluşabilecek deri çatlaklarını minimuma indirir. Gebelikte doğumu yaptıracak olan kaslar egzersizlerle gevşetilebilir. Doğumu kolaylaştıran en büyük neden de budur. Kasların gevşemesi gebelikte varis ve eklem ağrıları gibi sıkıntıları da yaşatmaz.

Kolay doğum için dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise kilo kontrolüdür. Normalin üstünde kilo almak karında yağlanmalara neden olur ve kalbi zorlar. Bu durum annenin ve bebeğin solunumunu dengesizleştirebiliyor.

Gebelikte yapılması gereken egzersizler doktor tavsiyesine uygun olarak yapılmalıdır. Gebelikte her egzersiz yapılmaz. Egzersiz yaparken nefesi kontrol edilmeli ve uygun egzersiz yeterli sayıda yapılmalıdır.

Doktorun ve ya bir uzmanın gösterdiği şekilde egzersiz yapmak gebelik kazalarına karşı önlem almanızı sağlar. Gebelikte ani ve yanlış hareketler anne ve bebek sağlığı açısından risk taşıyor.

Hiç yorum yok: