Sürpriz Gebelikler

Gebelik oluşumlarının %10’u kaza olarak tabir edilen sürpriz gebelikler oluşturur. Bu durum dikkatsiz korunma yöntemleriyle ve doğum kontrol yöntemlerinin değiştirilmesi sırasında yaşanır. Korunma yöntemlerinin değiştirilmesi sırasında oluşan gebelikler nadir ve tam anlamıyla sürpriz gebeliklerdir. Örneğin; gebe kalmamak için iğne yöntemini kullanan kadınlar bazen yan etkilerle karşılaştıklarında korunma yöntemini değiştirmek isteyebilir. Bu çare doktor tarafından da tavsiye edilebilir. İğneden hapa ve ya başka bir yönteme geçerken ki süreç gebe kalma riskini yükseltir. Bu yüzden başka bir korunma yöntemine geçerken önceki yöntem tamamen bırakılmadan geçilmelidir. Bir süre sonra önceki yöntem tamamen bırakılmalı. Bu şekildeki geçişlerde gebe kalma riski de ortadan kalkar.

Sürpriz gebeliklerde diğer bir konuda kadının hamile olduğunu anlamamasıdır. Hatta doğum sancılarını başka bir sancı zannederek hastaneye gitmek zorunda kaldığında doğum yapmak üzere olduğunu öğrenebilir. Oldukça şaşırtıcı bir durum olsa da bu tarz gebelikler literatürde yer alıyor. Bu durumda en çok sorulan soru ise; hiçbir gebelik belirtisi yaşamadan hatta karında hiçbir değişiklik olmadan nasıl gebe kalınır? Böyle bir gebelik mümkündür. Bu tarz gebeliklerde kilo alma, aşerme, regli olmama gibi belirtiler olmayabilir ya da çok az belirtiler gözlenebilir. Korunduğunu zanneden kadın genelde bu belirtileri başka nedenlere bağlar ve bu yüzden gebe olduğunu anlamaz. Gebelikten şüphelenerek kolay testler uyguladığında bile sonuç negatif olabilir. Bu tarz testler erken yapıldığında ya da işaret çubuğu çok bekletildiğinde bazen de yapım hatası varsa negatif sonuçlar gösterebiliyor.

Sürpriz bir doğumla karşılaşan kadınlar ve doktorlar gizli gebelik sürecinde yeterli şekilde ve doğru beslenilmemesi, vitamin ve mineral alınmaması gibi endişeler yüzünden bebeğin sağlığından şüphe ederler. Bu durumda şans %50'dir. Bebek çok sağlıklı da olabilir ya da bebek birkaç hastalığa da sahip olabilir.

Sağlık problemi olsun ya da olmasın düzenli jinekolojik kontroller yapılması bu yüzden çok önemlidir...

Hiç yorum yok: