Doğurganlık Testi

Hayatta yaşanmış örnekleri görünce, bir çocuk sahibi olmayı düşünmeseniz bile insan ister istemez bu konuda kısır olup olmadığını merak ediyor. Çok basit testlerle bu endişeye cevap bulunabilir. Elbette ki bu testler sadece merak için yapılmaz. Bir yıl boyunca çocuk sahibi olmayı deneyip başaramamışsanız (infertilite) ilk başvurulan Doktor PSH hormonunu takibe alacaktır.

Erkeklerde bu testin yapılması kadınlara yapılan testten daha kolay. Erkelerin sperm sayısı ve kalitesi incelenerek kısır olup olmadıkları teşhis edilebiliyor. Birkaç gün boşalmamış bir erkek bu testi yapmaya hazır demektir. Boşlanma gerçekleştikten hemen sonra bu testin yapılması sağlam bir sonuç vermeyebilir. Bu yüzden boşalmadan birkaç gün sonra bu test yapılmalı. Yapılacak olan doğurganlık testinde spermlerin hareketliliği, sayısı, şekilleri ve kalitesi izlenir. Spermlerin en az %60ının hareketli olması gerekiyor. Ayrıca normal şekillere sahip olması da gerekir.

Kadınlarda ise regl döneminin üçüncü günü doğurganlık testi yapılır. Hormonel seviyelere ve yumurta işlevine bakılır. Yapılacak PSH hormon testi sadece doğurgan mıyım sorusuna cevap vermez aynı zaman da kadın sağlığı içinde önemlidir. Bu test sonucun da eğer başka sorunlar varsa erken teşhis edilmiş olur.

Birkaç kez çocuk sahibi olup ta infertilite (bir yıl boyunca denendiği halde gebe kalınamaması durumu) ile karşılaşılmışsa, bu durumda da aynı testler yapılır. Gebe kalınmasına engel olan sorunları açıklar ve teşhis gerekli testlerle devam eder.

PSH hormon testi kesin bilgileri ortaya koyar, yanılma şansı yoktur.

Hiç yorum yok: