Cocukla Ilgili Es Catismalari

Evlendiniz, sevdiğinizle  bir hayata başlamanın keyfi ve mutluluğu ile  aylar sonra artık bir aile olmaya karar verdiniz  . Yaklaşık dokuz ay sonra  size en güzel duyguları yaşatan ve büyük sorumlulukları ile gelen bebeğiniz kucağınızda. İşte  şimdi hayata artık daha başka bakıyorsunuz…

Sizin için bebeğin dünyaya gelmesi , yaşamın yeniden düzenlenmesi anlamını  taşıyor. Eş olmak  bu dönemin  doğal sürecinde  bir süre ikinci plana atılsa da  zamanla  bu denge yeniden yerine oturabiliyor.  Eşlerin bu konudaki farkındalığı ve çabası  mutlu evlilik ,  mutlu aile ortamı için önemlidir.

Bebek büyüdükçe sizinle olan iletişimi artar . Artan gülücükleri , oyunları , sarılmaları  anne baba olma duygusunu size daha fazla hissettirmeye başlar. Aylarını hızla dolduran oğlunuzun veya kızınızın hareketli olması, algılarının açılması, merakının artması , çekmeceleri karıştırması , hayırlarınıza itiraz etmesi, “dur” larınızı dinlememesi kısacası sınırlarınızı sürekli aşma çabası sizi yormaya , eşinizle çatışmaları ortaya çıkarmaya başlayabilir.

İşte bu döneme dikkat etmeli ve eşinizle olan iletişiminize zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Unutmayın ! ..  Çocuğunuzu dünyaya getirmeye karar verdiğinizde  güzel bir aile olmak istemiştiniz,  verilen çocuk kararları mutsuz bir aile olmayı beraberinde getirmemelidir. Bu çocuk için de istemediğimiz bir durumdur , mutsuz anne ve babanın çocukları sağlıklı ve mutlu olamıyor.

Çocuk yetiştirme sürecinde eşinizle hep aynı fikirde olmayabilirsiniz. Çünkü iki farklı kişisiniz ve  yaşamla ilgili farklı bakış açıları olabilir, olayları farklı değerlendirebilirsiniz. Çocuğunuz bir davranış yaptığında siz yanlış yaptığını düşünürken eşiniz  bu davranışın yanlış bir davranış olmadığını düşünebilir. İşte bir tartışma için riskli bir andasınız ..! Eleştiriler, iyi bir anne- baba olamadığının ifade edilmesi,  suçlamalar, yükselen sesler, ağlamalar ve size uzaktan bakan ürkmüş bir çocuk. Bu tür  ortamlarla  üzülerek çok sık karşılaşıyoruz.

Çocuk yetiştirmede belli kurallar elbette var. Her anne baba kendine göre bir kural uygulamamalı . Bu ortam çocuk için bir ikilem yaratır , sağlıklı olmayan büyüme bir ortamını ortaya çıkartır. Çocuğunuzu yetiştirirken doğru kararları vermek , eşinizle aynı tutum içerisinde davranmak , çocuğun karşısında ortak hareket ederek bir güç birliği oluşturmak çok önemlidir.

Eşiniz çocuk eğitimi konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Eksik veya yanlış davranışlar gösterebilir. Bu durumda onu eleştirmek veya suçlamak yerine yapmanız gereken sağlıklı bir iletişim yolu ile sakinken  ve çocuğunuz yanınızda değilken onunla konuşmak ,  birlikte güvenilir kaynaklardan ( kitaplar, makaleler veya uzmanlardan )  doğru bilgileri araştırmak ve birlikte uygulamaya başlamaktır. İşte aile olmak , anne baba olmak aslında  budur !...

Birçok evlilikte gözlemlediğimiz eşler arasındaki iletişimsel sorunların hamilelik süreci ile başlıyor olması. Gelen bebekle ve yeni  sorumluluklarla eşler birbirinden uzaklaşmamalı, bu zorlu  sürecin aile olmanın doğal bir parçası  ve gelip geçici bir dönem olduğunu bilmesi önemlidir. Eşinize göstereceğiniz her anlayış ,  vereceğiniz her destek ,  katacağınız her doğru bilgi, kuracağınız her güzel söz ( iletişim )   birlikte bir hayatı paylaşmanın   ve sağlıklı çocuklar yetiştirmenin ön koşuludur.

Mutlu bir aile olmanız dileği ile

Psikolog  Eda Gökduman

Hiç yorum yok: