Cocuk Fitigi ve Fitik Tedavisi

Çocuklarda görülen fıtık, kasık bölgesinde oluşur. Genellikle erkek çocuklarda daha fazla görülen bu durum ağlama krizlerinde, tuvaletini yaparken aşırı ıkınmada ve öksürdüğünde belirginleşir. Çocukların kasık bölgesinde oluşan şişkinlik fıtığın en büyük işareti. Bu durum çocuğu şiddetli derecede rahatsız eder. Tuvaletini yapamama, hırçınlık, huysuzluk ve kusma gibi şikâyetler ortaya çıkar.

Fıtık en çok çocuk bir yaşındayken hatta 1 aylıkken bile ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı hem sağ, hem solda ya da her iki tarafta da oluşabilir. Görülen kasık fıtıklarının %60 sağda, %30 solda, %10 ise her iki taraftadır.

Çocuk Fıtığı

Çocuk Fıtığı

Fıtık Nasıl Oluşur?

Erkek çocuklarda;
Bebek anne karnın da ilk gelişmeye başladığında testisler bebeğin karın içince bulunur. Hamileliğin ortalama 8. ayında testisler kasık kanallarından geçerek torbalara inerler. Bu geçiş tamamlandığında kanalın kapanmaması fıtığın oluşmasına neden olur.

Kız çocuklarda;
Kız çocuklarda oluşan fıtık erkek çocuklarda oluşan fıtıktan daha farklıdır. Sorun yumurtalık ve ya tüpte olabileceği için özel cerrahi müdahaleler gerektirir.

Fıtık Tedavisi
Fıtık ancak cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Çocuğun yaşı ne olursa olsun yapılacak operasyon uzmanlar tarafından yapıldığı takdirde hiçbir risk taşımaz ve basittir. Ameliyattan sonra çocuklar kısa zamanda normal hayatlarına istirahat gerektirmeksizin geri döner.

Fıtık teşhisi konduğu halde ameliyat geciktiriliyorsa ciddi durumların ortaya çıkması kaçınılmaz sondur. Fıtığın erken yaşlarda tedavisi daha kolaydır. Büyük çocuklarda komplikasyon riski artar. Fıtığın tedavi edilmemesi halinde ciddi dolaşım bozuklukları hatta kısırlık gibi kötü sonuçlar oluşabilir.

Hiç yorum yok: